BASKETBOL

~BİLGİ~

 

Basketbol 1891 yılında Amerika’da bulunan Springfield Üniversitesi eğitim üyelerinden Dr. James A. Naismith tarafından tasarlanıp tatbik edilmiştir. Bu oyunun en önemli özelliği salonlarda ve açık sahalarda oynanabilmesidir. Türkçe sepet topu anlamına gelen Basketbol 1984 senesinde resmiyete kavuşmuş ve ilk uluslararası ilk milli maç 1897 yılında oynanmıştır.

1904 yılında Saint-Lovis Olimpiyatlarında gösteri niteliğinde oynanan basketbol,1936 Berlin Olimpiyatlarında resmen yarışma programına alınmıştır.

Türkiye’de basketbol ilk kez 1904 yılında İstanbul’da Robert kolejinde oynanmış ardından 1911 yılında Galatasaray Lisesinde ve İzmir Amerikan kolejinde oynanmıştır,spor kulüplerinden Fenerbahçe 1915 yılında basketbol takımını kurmuştur. Bütün bunlara rağmen basketbol 1924 yılından sonra itibar görmeye başlamıştır.  İlk milli müsabaka 24 Haziran 1936’da İstanbul’da Yunanistan’a karşı oynanmış ve millilerimiz mücadeleyi 49-12 kazanmıştır.

Basketbol sahası ölçüleri :

Uluslararası standartlara bağlanmış olan basketbol saha ölçüleri ve çizimi çok küçük değişikliklerle farklı turnuvalarda,liglerde yada saha çeşitlerinde farklılık gösterebilir.

 

Ancak oyun kurallarının doğru bir şekilde uygulanması için oyun sahasının temelde bazı nitelikleri taşıyor olması gerekmektedir.

 

Basketbol sahaları potaların bulunduğu kenarlar kısa kenar olmak üzere dikdörtgen şekilde tasarlanmış olan sahalar olmaktadır.

Topun daha rahat bir şekilde hareket etmesi ve özellikle dripling sırasında sekmesinin sağlanması için zeminin kauçuk veya parke ile kaplanması gerekmektedir.

Bu aynı zamanda oyuncuların ayakkabılarının da kaymadan hareket etmesi için önemlidir.

Dikdörtgen şekilde olan bu sahanın resmi olarak ölçüleri 26×14 yada 28×15 metre olarak düzenlenmektedir.

Sahanın bittiği noktalardan seyircilere yada başka bir spor sahasına veya sahadaki oyun dışı unsurlara olan mesafesinin de en az iki metre olması gerekmektedir.

Özellikle oyuncuların pota altı mücadelelerinde sahanın sadece içini değil aynı zamanda dışına’da taşabilecek şekilde mücadele etmesi dikkate alındığında söz konusu basketbol sahası ölçüleri mutlaka uygulanmalıdır.

 

Basketbol potası, basketbolda top ile basket atılan çember dairedir. Basketbol potası çemberinin çapı 45 cm ve çemberin saha içine girintisi 1,20 metredir. Yerden yüksekliği 10 feet yani yaklaşık 3,05 metredir, NBA de de bu yükseklik aynıdır. Top’un çarptığı levhaya panya adı verilir.

Panyaların ölçüleri 105 cm x 180 cm olup, fiber panya, akrilik cam panya, temperli cam panya olarak 3’e ayrılır. Antrenman modellerinde ise fiber malzemeden üretilmiş 100 cm x 135 cm USA panya veya 90 cm x 120 fiber ya da akrilik cam panya kullanılır.

Akrilik cam panya kalınlıkları 10 mm, 12 mm, 15 mm olarak 3’e ayrılır. Yalnızca temperli cam panyalar 5+5 mm den oluşur. FIBA standartlarına göre kolay kırılmayı engellemek için iki kat cam olmalı ve çizgiler ipek baskı olmalı ve bu baskılar iki cam arasında kalmalıdır.

File bağlantısı için özel file tutucu kanca kullanılır. Smaç vurulduğunda yani çembere yük bindiğinde çember içinde bulunan iki özel yay sayesinde esnemelidir. Basketbol çemberleri sabit, esnek olmak üzere ikiye ayrılır.

Basketbol çemberi turuncu renkte olmalı ve fiba standartlarına göre üretilmelidir. Standartlara göre yapılıp yapılmadığını TSE kontrol etmekte olup, TSE’nin kullanmış olduğu standart FIBA’nın kullanmış olduğu EN-1270 standardı ile birebir aynısıdır.

Hidrolik katlanır NBA tip basketbol potası şase önünden çember mesafe aralığı 245 ve 325 cm olarak üretilir. Bir adet potanın yaklaşık ağırlığı 800 kg’dır. Bu ürün genellikle kapalı spor salonlarında kullanılır.

Tek direkli basketbol potası 114/3 mm yani 4 inç borudan imal edilir malzemenin daha kalın olması daha dayanıklı olacağı anlamı taşımaz çünkü depremde nasıl binaların esnemesi gerekiyorsa basketbol potasının esnemesi gerekir.

Tek direkli basketbol potaları ankarajlı veya flanşlı olarak üretilir flanşlı sistemde en az 30 cm kalınlığında C30 beton olması gerekir çünkü zemine 4 adet kimyasal dübel ile bağlantısı yapılır.

”Oyun” 

 • Basketbol her biri 5 kişiden oluşan 2 basketbol takımı arasında oynanır.
 • Belirlenen sürenin sonunda daha fazla sayı atmış olan takım maçın galibi olur.

Oyun hakemler,masa görevlileri ve varsa teknik komiser tarafından idare edilir.

”Basketbol Sahası”

 • Basketbol sahası; engel bulunmayacak şekilde düz,sert yüzeyli,engelden uzak olacak ve saha sınırlarının belirlendiği çizgilerin uzun kenarı 28 metre kısa kenarı 15 metre olacaktır.
 • Geri saha;Bir basketbol takımının kendi potasının altındaki dip çizgi,orta çizgi ve bu iki çizgi arasındaki kenar çizgilerinin olduğu alandır.
 • Ön saha; Bir basketbol takımının rakip potanın altındaki dip çizgi,orta çizgi ve bu iki çizgi arasındaki kenar çizgilerin olduğu alandır.
 • Dip ve kenar çizgiler basketbol sahasının oyun alanına dahil değildir.Görevliler dahil her şey ve herkes oyun kurallarına göre bu son çizgilerden en az 2 metre uzakta durmalıdır.
 • Basketbol sahasındaki orta saha dairesi ve serbest atış dairesi çizgi içinden ölçüldüğünde 1,80 mt.çapında olmalıdır.
 • Basketbol sahasındaki serbest atış çizgisi dip çizginin orta noktasından 5,80 metre uzakta olmalıdır.
 • Basketbol sahasındaki serbest atış çizgisinden dip çizgiye çizilen 2,45 mt. eninde 5,80 mt. boyundaki alan kısıtlamalı alandır.
 • Basketbol sahasında 3 sayı çizgisi pota çemberinin merkez iz düşümünden 6,75 mt. çapında çizilen bir yarım dairedir.
 • Basketbol sahasında pota çemberinin merkez iz düşümünden 1,25 mt. çapında çizilen bir yarım daire şarjsız bölge alanıdır.

”Basketbol Takımları”

 • Basketbol oyun kurallarına göre bir takım,basketbol antrenörü,antrenör yardımcısı özel görevi olan en fazla 5 görevli (menajer,doktor,fizyoterapist,istatistikçi,tercüman,vb.) ve takım kaptanı dahil 12 oyuncudan oluşan grup sahada bulunabilir.
 • Organizasyon yaş şartlarını ve diğer şartları taşıyan, basketbol maçı başlamadan önce adı esame listesinde olan oyuncu diskalifiye edilmediği yada 5 faul cezası almadığı sürece maçta oynayabilir.
 • Basketbol maçı esnasında sürekli olarak 5 oyuncu sahada yer alacak ve yedek oyuncularla kurallar çerçevesinde değişiklik yapılabilecektir. Değişiklikler devre arasında,oyun durduğunda yada oyuncunun talebi ile hakem çağırdığında gerçekleşir.
 • Eğer basketbol takımlarından biri oyun sahasında 5 oyuncu ile oynamaya hazır değil ise oyun başlayamaz.
 • Ev sahibi basketbol takımı maça başlarken hakem masasının solundaki potayı alır ve sahanın o bölümündeki sıraya oturur.
 • Oyuncular formalarında 0 ve 00 ile 1 ila 99 arasındaki numaraları kullanabilirler.

”Antrenör”

 • Basketbol maçı esnasında herhangi bir zamanda sadece birisi olmak üzere, oyun sırasında basketbol antrenörü yada antrenör yardımcısının oyun kuralları çerçevesinde ayakta durmasına izin verilir. Antrenörler kendi takım sırası bölgesi içinde kalarak oyun sırasında oyuncularına sözlü direktif verebilirler.
 • Basketbol oyun kuralları çerçevesinde antrenörler ve antrenör yardımcıları maç sırasında sadece top ölü olduğunda ve oyun saati durduğunda istatistiksel bilgi almak için hakem masasına gidebilirler.

”Takım Kaptanı”

 • Basketbol takımı kaptanı saha içinde takımını temsil eder sadece oyunun durduğu anlarda oyun kuralları çerçevesinde uygun tavır ve davranış içinde hakemlerle iletişime geçebilir.
 • Kurallar çerçevesinde kaptan oyun sahasında çıkarken antrenör oyun sahasında kaptanlık görevini üstlenecek oyuncunun numarasını hakeme bildirmelidir.
 • Basketbol maçında eğer antrenör yoksa yada devam edemezse ve maç kağıdına ismi yazılmış antrenör yardımcısı bulunmazsa yada oda devam edemezse kaptan antrenör olarak görev yapabilir.

”Oyun süresi ve uzatma”

 • Oyun kurallarına göre basketbolda maç hava atışında hakem topu attıktan sonra başlar. diğer tüm periyotlarda süre topu oyuna sokacak oyuncunun kullanımına verildiğinde başlar.
 • Basketbol oyun kuralları çerçevesinde basketbol maçı 10 dakikalık 4 periyottan ve ilk iki periyotu ifade eden birinci devre ve son iki periyotu ifade eden ikinci devreden oluşur. Birinci ve üçüncü periyottan sonra 2 dakikalık molalar verilir.Birinci devreden sonra ise 15 dakikalık devre arası verilir.Eğer ikinci devrenin sonunda skorda eşitlik varsa 5 dakikalık uzatma periyotu oynanır.Uzatma periyotu sonunda eşitlik bozulmazsa 5’er dakikalık periyotlar halinde eşitlik bozuluncaya kadar devam eder.
 • Herhangi bir periyotun sona erdiğini belirten düdük sesi ile birlikte yada hemen o anın öncesinde faul kararı verilmişse olası serbest atışlar sürenin bitiminden hemen sonra kullandırılır.

 

Hava atışı basketbol maçı başlarken topun havaya atılmasıdır.İki takımdan birer oyuncu topa yükselir topu alan oyuncunun takımı maça başlar.Ayrıca paylaşılamayan top kararı olduğunda oyunun tekrar başlatılması için kullanılan yöntemdir.

 

Ribaund, basketbolda bir topun basketbol potasına çarpıp havada döndükten sonra basket olmadan havada tutulmasına denir. İki tür ribaund vardır; birinci ribaund Savunma Ribaundu, ikincisi ise Hücum Ribaundudur. Savunma Ribaund’u bir kişinin kendi potasından ribaund almasıdır. Hücum Ribaund’u ise rakip takımın potasından ribaund almaktır. Basketbol maçlarında oyuncunun attığı sayı ve bloklarıyla beraber aldığı ribaundlar da istatistik olarak tutulmaktadır. NBA’de bir oyunda 40 ve üzerinde ribaund alan oyuncuların listesi tutulmaktadır.

 

Triple-double, basketbolda bir maçta 5 olumlu kategori olarak kabul edilen sayı, ribaund, asist, top çalma ve bloktan üçünde çift haneli sayılara ulaşılan bir performansa verilen isimdir. Türk Dil Kurumu tarafından bu terime verilen karşılık üçlü çiftedir.

 • NBA’in efsanevi oyuncularından Oscar Robertson, 1961/1962 sezonu toplamında maç başına 30.8 sayı, 12.5 rebound ve 11.4 asist ortalaması yaparak bütün sezon istatistikleri triple-double olan tek oyuncudur. Bugünkü basketbola göre savunma yönü çok az olan anlayışta olan o günlerde gerçekleşebilen böyle bir olay bugün imkânsızdır.
 • LeBron James NBA tarihinde bu performansa ulaşan en genç oyuncudur. 19 Ocak 2005’te Portland Trail Blazer’a karşı oynanan maçta 27 sayı, 11 rebound ve 10 asist yaptığında 20 yaşından 20 gün almıştı.
 • Wilt Chamberlain 1968 yılında oynanan Detroit’e karşı bir maçta 22 sayı, 25 rebound ve 21 asist yaparak NBA tarihinde sadece bir kez yapılabilen 3 kategoride 20’li sayıları aşma başarısı göstermiştir. Bu performansa double-triple-double adı verilmiştir.
 • NBA’de en çok triple double başarısına ulaşan oyuncu 188kez ile Oscar Robertson’dur.
 • Michael Jordan, 1997 yılında Cleveland‘da oynanan NBA All Star maçında 14 sayı, 11 rebound ve 11 asist yaparak bir All Star maçında bu başarıya ulaşan ilk oyuncu oldu. Ancak bu ona o maçın MVP ödülünü kazandıramadı.

 

Üç saniye kuralı, basketbolda bir kuraldır. Basketbolda boyalı bölge adı verilen dikdörtgen şeklindeki bölgede üç saniyeden fazla durulmamasını gerektiren kuraldır.

Bu kural pek çoklarına göre NBA’in gelmiş geçmiş en büyük oyuncularından biri olarak tabir edilen Wilt Chamberlain nedeniyle konulmuştur. Onun sürekli olarak çember altındaki boyalı alanda durup kendine avantaj sağlaması bu kuralın konulmasının en büyük sebeplerindendir.

Bu kural pota altındaki boyalı alanda bir oyuncunun 3 saniyeden fazla durmaması gerektiğini açıklar ve böyle bir ihlalin tespiti halinde hakem topu diğer takıma verir.

NBA En Değerli Oyuncu (Most Valuable Player, kısaca MVP)

 NBA‘de oyunculara verilen bir ödül.

Her yıl üç tane En Değerli Oyuncu Ödülü dağıtılır. Bunlardan ilki All Star Doğu-Batı Maçı En Değerli Oyuncu Ödülüdür. Bu ödül, her yıl şov amaçlı olarak yapılan Doğu ve Batı takımlarının oyuncularından oluşan karma takımların oynadığı maçta en iyi performansı göstermiş olan oyuncuya verilir. Bunu Normal Sezon En Değerli Oyuncu Ödülü ve Play-off En Değerli Oyuncu Ödülü ödülü takip eder.

Seçimin neye göre yapıldığı pek açık olmamakla beraber, genellikle kazanan takımların en etkili oyuncularının bu ödülü alması, bu konuda yazılı olmayan bir kural niteliğindedir (Kaybeden bir takımın oyuncusu yüksek istatistik rakamlarına ulaşsa bile en değerli oyuncu seçilmesi pek olası değildir). Chicago Bulls oyun kurucusu Derrick Rose, 22 yaşında bu ödülü alarak en genç yaşta MVP olan oyuncu olmuştur. Dirk Nowitzki bu ödülü kazanan tek Avrupalı oyuncudur. Steve Nash de Kanadalı olup bu ödülü kazanan bir isimdir.

2015 Mayıs ayından itibaren bu ödülü kazanan son isim Stephen Curry‘dır.

FUTBOL

~BİLGİ~

David Trezeguet, İtalya – Fransa, 2000

 

 Altın gol, futboldaki elemeli sistemli turnuvalarda, normal süre sonunda beraberliğin bozulmadığı durumlarda kullanılan yöntemdir.

Bu sistem, tek maç üzerinden veya iki maç üzerinden olan elemeli bir sistemde iki takımın birbirine üstünlük sağlayamaması durumunda oynanan ve penaltılara kadar olan ekstra sürede (genellikle 30 dakika) bir takımın gol atması halinde maçın o anda sonuçlanması ve golü atan takımın tur atlaması veya final ise rakibini geçerek turnuvayı kazanması esasına dayalıdır. Atılan bu gol “altın gol” olarak ifade edilir.

Eğer uzatma sonunda gol gelmezse, penaltı atışları ile galip belirlenir.

Averaj

Averaj, aralarında puan eşitliği bulunan takımların birbirlerine göre üstünlüğünü belirlemek için attıkları ve yedikleri gollerin farkına dayalı kuraldır. Averaj sadece lig maçlarında değil, kupa maçlarında da uygulanmaktadır. Averaj sadece futbol da değil Eskrim ve birçok spor dalında kullanılır.

George Best, Manchester United

 

Bonservis, bir takımla sözleşmesi süren bir oyuncunun başka bir takımla transfer görüşmesi yapabilmek için ödenmesi gereken maddi ücrettir.

Oyuncunun bonservisinin elinde olması, oyuncunun kulübüyle sözleşmesinin bitmiş ya da bitmek üzere olduğu anlamına gelmektedir. Fransızca kökenli bir terimdir.

Jean-Marc Bosman

 

Bosman kuralları ya da Bosman kararları, 1995 tarihli bir Avrupa Adalet Divanı kararıdır. Avrupa Birliği içinde işçilerin serbestçe dolaşımını ve işbirliği özgürlüğünü güvenceye alan kararlar özellikle Avrupa içinde futbol sektöründe büyük değişiklikler yaşanmasına neden olmuştur. Bu kararlar uyarınca Avrupa Birliği üyesi ülkelerin ulusal liglerinde -transfer edilen oyuncunun Avrupa Birliği vatandaşı olması koşuluyla- yabancı oyuncu sınırlaması kaldırılmış, futbol oyuncularının anlaşma süreleri dolduğunda bonservis bedeli olmaksızın istedikleri kulübe geçmelerinin önü açılmıştır

Ceza Sahası

 

Ceza sahası, futbol sahasında kale önünde sahanın her iki yakasında bulunan bölgedir.

Ceza sahası içinde yine kaleden uzaklığı 12 yard (11 metre) olan ve kalenin tam orta noktasının izdüşümünde bulunan penaltı noktası bulunmaktadır. Ceza sahasının kaleye uzak tarafında penaltı noktasından 9,15 metre olacak şekilde bir yay bulunmaktadır. Bu yayın içinde kalan bölge ceza sahasına dahil değildir. Ancak yay, penaltı atışı sırasında diğer oyuncuların topa bu mesafeden yakın olmasını önler. Ayrıca, bu alan içinde, 18,32 x 5,50 metre boyunda altıpas denilen alan vardır.

Bu alan içinde kaleciye topu eliyle tutma hakkı verilmiştir. Bu alan içinde hücum yapılan tarafa yapılan faul veya ceza gerektiren bir eylem yapılması durumunda savunma yapan takım penaltı ile cezalandırılır.

FC Internazionale – AC Milan

 

Derbi, özellikle futbolda, genel olarak tüm sporlarda, aynı şehir veya bölgenin takımları arasında oynanan karşılaşma. Yüksek rekabetin yaşandığı derbiler, büyük ilgi gören maçlardır.

Cristiano Ronaldo, Real Madrid

 

Direkt serbest vuruş, futbolda savunma durumundaki takımın topa ceza sahası dışında elle dokunması veya bir oyuncuya faul yapması sonucunda kullanılan faul atışı.

Serbest vuruşta hakem, kalecinin istediği kadar oyuncuyu toptan 9, 15 m uzaklaştırır ve sonra faul atışını kullanacak oyuncu topun başına geçer ve vuruşunu yapar. Savunma amacıyla toptan 9,15 m uzaklaşan oyunculara “baraj” adı verilir. Hakem geçici sprey ile topun yerini ve barajın yerini işaretler. Frikikten direkt olarak kaleye gol atılabilir. Frikik faule maruz kalan takımın kendi yarı sahasında olursa baraj kurulamaz. Serbest vuruşta baraj mesafesini bozan oyuncu sarı kartla cezalandırılır.

Xabi Alonso – Nigel De Jong, İspanya – Hollanda

 

Faul, futbol maçlarında oyuncular tarafından yapılan ve hakem tarafından kurallara aykırı olarak tanımlanan hareketler. Futbol kurallarının 12. maddesinde “fauller ve fena hareketler” başlığıyla ele alınmış, yapılan hareketin faul olarak tanımlanması için aşağıdaki şartları sağlaması gerekmektedir:

 • Futbol kurallarının 12. maddesinde yer alan ihlallerden birisinin gerçekleşmesi
 • Sahada olan oyunculardan biri tarafından gerçekleştirilmesi
 • Oyun alanında gerçekleşmesi
 • Rakip oyuncuya yapılması (bir oyuncunun hakeme veya kendi takım arkadaşına saldırması faul değil, fena hareket olarak tanımlanır)
 • Topun oyunda olduğu sırada gerçekleşmesi

Kale alanı veya diğer adıyla altı pas, futbol sahasında ceza alanı içinde bulunan ve kaleye 5,5 metre (6 yard) uzaklıktaki çizginin içinde kalan bölgedir. Alanın boyutu 18,32 x 5,50 metredir. 6 yard, olduğu için altı pas adını almıştır.

Kalecilerin, bu alan içinde dokunulmazlığı vardır. Yani bu alan içinde kaleciye, topa hamle sırasında temas yapılırsa, kalecinin dahil olduğu takım lehine serbest vuruşa hükmedilir.

Köşe vuruşu veya korner vuruşu, futbolda topu oyuna sokma yöntemlerinden birisi. Topun tamamı, en son, savunma yapan takımın herhangi bir oyuncusuna dokunduktan sonra kale çizgisi dışına çıkmışsa karşı takım köşe vuruşu kazanmış olur.

Köşe vuruşu, topun çıktığı noktaya en yakın köşeden kullanılır. Rakip takım oyuncuları, vuruş esnasında toptan en az 9,15 m (10 yd) uzaklıkta bulunmak zorundadır.

Köşe vuruşu kuralı ilk olarak 1868 yılındaki Sheffield Kuralları’nda yer aldı. 17 Şubat 1872’de ise İngiltere Futbol Federasyonu tarafından da uygulanmaya başlandı.

FIFA Ballon d’Or

FIFA Ballon d’Or.

Dünya’da Yılın Futbolcusu Ödülü

FIFA Ballon d’Or, bir önceki sezonun en iyi futbolcusuna verilen ve yıllık olarak düzenlenen bir futbol ödülüdür. En iyi futbolcu dünyanın her yerinden antrenörler ve uluslararası takım kaptanlarının yanı sıra gazetecilerin kullandığı oylara dayanarak seçilir.

FIFA Ballon d’Or’un kuruluşu 2010 yılında France Football’un düzenlediği Ballon d’Or ile FIFA’nın düzenlediği FIFA Dünyada Yılın Futbolcusu ödüllerinin tek çatı altında birleştirilmesi ile gerçekleşmiştir. İlk ödül töreni 10 Ocak 2011 tarihinde Zürih, İsviçre’de gerçekleştirilmiştir.

VOLEYBOL

~BİLGİ~


Oyun alanı, 18×9 m ölçülerinde bir dikdörtgendir ve her yönde en az 3 m genişliğinde olan bir serbest bölge ile çevrilmiştir.

Oyun sahasının üzerinde bulunan serbest oyun boşluğu, her türlü engelden arındırılmış olmalıdır.

Serbest oyun boşluğu, oyun sahası yüzeyinden ölçüldüğünde en az 7 m yüksekliğinde olmalıdır. Sahayı çevreleyen çizgiler 5 cm kalınlığındadır.

Oyun Sahasının Yüzeyi:
Sahanın yüzeyi düz, yatay ve yeknesak olmalıdır. Oyuncular için sakatlanmaya yol açacak herhangi bir tehlike teşkil etmemelidir. Pürüzlü ve kaygan yüzeylerde oynanması yasaktır. FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında sadece tahta veya sentetik bir yüzeyin kullanılmasına izin verilir. Bu yüzey daha önce FIVB tarafından onaylanmış olmalıdır. Kapalı salonlarda oyun alanının yüzeyi açık renkte olmalıdır.

FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında çizgiler için beyaz, oyun alanı ve serbest bölge için farklı renkler kullanılmalıdır.Açık hava sahalarında drenaj amacıyla her metre için 5 mm lik bir eğime müsaade edilir. Saha çizgilerinin sert bir maddeden oluşturulması yasaktır.


Oyun Alanının Üzerindeki Çizgiler:

Bütün çizgiler 5 cm genişliğindedir. Çizgiler, zeminin ve diğer çizgilerin renklerinden farklı ve açık renkte olmalıdır.

Sınır çizgileri:
İki yan ve iki dip çizgi oyun alanını belirler. Yan ve dip çizgilerin her ikisi de oyun alanının boyutlarına dahil olarak çizilir.

Orta çizgi:
Orta çizginin tam ortası oyun alanını 9×9 m boyutlarında iki eşit alana böler ; bununla beraber orta çizgi kalınlığının, bütünüyle, her iki oyun alanının da sınırları içerisinde olduğu kabul edilir. Bu çizgi filenin altından iki yan çizgi arasında uzanır.

Hücum çizgisi:
Her oyun alanında, arka kenarı, orta çizginin tam ortasından 3 m geride çizilmiş bir hücum çizgisi, ön bölgeyi belirler.


Ön bölge:

Her oyun alanında ön bölge orta çizginin tam ortası ve hücum çizgisinin arka kenarıyla sınırlıdır. Ön bölgenin yan çizgiler dışında serbest bölgenin sonuna kadar uzandığı varsayılır.


Servis bölgesi:

Servis bölgesi, her dip çizginin gerisinde 9 m genişliğindeki sahadır.Bu bölgenin yan sınırları, dip çizgilerden 20 cm geriye, yan çizgilerin uzantısı olarak çizilen 15 cm uzunluğunda iki kısa çizgiyle belirlenir. Her iki kısa çizgi de servis bölgesinin genişliğine dahildir.Servis bölgesinin derinliği serbest bölgenin sonuna kadar devam eder.

Oyuncu değiştirme bölgesi:
Oyuncu değiştirme bölgesi, her iki hücum çizgisinin yazı hakemi masasına kadar olan uzantısı ile sınırlıdır.

Libero değişim bölgesi:
Libero değişim bölgesi, serbest bölgenin, takım sıraları tarafındaki bir bölümü olup, hücum çizgisi uzantısından dip çizgiye kadar olan alanla sınırlandırılmıştır.


Isınma sahası:

FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında ısınma sahaları yaklaşık 3x3m boyutlarında, serbest bölgenin dışında ve oturma sıralarının bulunduğu taraftaki köşelerde yer alır.

Ceza sahası:
Yaklaşık 1×1 m boyutlarında olan ve 2 sandalye bulundurulan bir ceza sahası, her bir dip çizgi uzantısının dışında olacak şekilde, kontrol sahası içinde yer alır. Bu sahalar 5 cm genişliğinde kırmızı bir çizgiyle sınırlandırılabilirler.

File:
File, düşey olarak orta çizginin üstünde yer alır ve erkekler için 2.43 m, bayanlar için 2.24 m yüksekliğindedir.File, 1 m genişliğinde, 9.50 ile 20 m uzunluğundadır ve 20 cm lik karelerden oluşan siyah iplerden yapılmıştır. Anten, 1.80 m uzunluğunda ve 10 mm çapındadır. Antenlerin her birinin 80 cm lik üst kısımları filenin üzerinde devam eder. Antenler filenin bir parçası sayılır ve geçiş boşluğunun yan sınırlarını belirler.


Top, içinde lastik veya benzeri bir maddeden bir kesenin bulunduğu esnek deri ya da sentetik deriden yapılmış ve küresel şekildedir. Tek bir açık renk ya da renk kombinasyonu kullanılabilir.

Uluslararası resmi müsabakalarda kullanılan topların sentetik deri maddesinin ya da renk kombinasyonlarının FIVB standartlarına uyması gereklidir.

Çevresi 65–67 cm ve ağırlığı 260-280 gr’ dır. İç basıncı 0.30-0.325 kg/cm²’dir. (294.3-318.82 mbar veya hPa)

Yasaklı Malzemeler:
Herhangi bir sakatlığa sebep olacak veya rakibe oranla avantaj sağlayacak her türlü eşya yasaktır.

Oyuncular gözlük veya lens takabilir ancak sorumluluk kendisine aittir.

 

Kaptanlar:
Kaptanlar kendi takımlarından sorumludurlar.

Maç öncesi takım cetvelini imzalar ve kurada takımını temsil eder.

 

Sayı Kazanmak:
Bir takım 3 şekilde sayı elde edebilir.

Rakip sahanın zeminine top temas ettiği zaman

Rakip takımın bir hatası sonucu(oyun kurallarına aykırı bir davranış yapılması)

Rakip takım herhangi bir ihtar (uyarı) aldığında

 

Setler:
Bir takım en az 2 sayı farkla 25 sayıda olduğu zaman seti kazanmış olur. 24-25 olduğu durumlarda set 2 sayı fark oluşana kadar devam eder.

3 set alan takım maçı kazanmış olur. 2-2’ lik durum eşitliğinde 5. Set oynanır. 5. Set 2 sayı farkı kuralıyla birlikte 15 sayı üzerinden oynanır.

Saha Seçimi Ve İlk Servisi Atacak Takımın Seçimi:

Oyunun başında baş hakem tarafından kura atışı yapılır. Bu şekilde saha ve ilk servisi atacak takım belirlenir.

Kurayı kazanan takımın iki seçeneği vardır. Ya ilk servisi kullanmayı seçer ya da sahayı seçer. İlk servisi kullanacak takım filede ilk ısınacak takımdır.

 

Oyundaki Oyuncu Sayısı:
Her takımın oyunda 6 oyuncusu bulunur.

 

Dönüşler:
Dönüşteki sıra başlangıç dizilişi ile başlanır. Set bitene kadar ve oyuncuların pozisyonları ile kontrol edilir.

Bir takım servis karşılıyorsa eğer servis atma hakkı kazanırsa o takımın oyuncuları saat yönünde bir pozisyon dönerler

Regla Radames Torres Herrera (d. 12 Şubat 1975, Havana) Kübalı voleybolcu.

Tüm zamanların en iyi voleybolcularından biri olarak kabul edilmektedir. 

Regla Torres ilk kez 16 yaşındayken Küba ulusal takımının kadrosuna çağrıldı. O yıl 1991 Dünya Kupası’nda ülkesiyle şampiyonluk yaşadı. 17 yaşındayken Küba’yla Barselona Olimpiyat Oyunları’nda ilk sırayı alarak olimpiyatlar tarihinde altın madalya kazanan en genç voleybolcu unvanını elde etti. 1993 World Grand Prix’de henüz 18 yaşındayken takımıyla altın madalyayı kazanırken turnuvanın “en iyi manşet alan” ve “en değerli oyuncusu” seçildi.

Voleybol yaşamı büyük başarılarla geçti. 1994 Dünya Şampiyonası, 1995 Dünya Kupası, 1996 World Grand Prix, 1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları, 1998 Dünya Şampiyonası, 2000 World Grand Prix ve 2000 Sidney Olimpiyat Oyunları’nda Küba ulusal takımıyla şampiyonluk yaşadı. 1994 Dünya Şampiyonası’nda “en iyi blok” ve “en değerli oyuncu”, 1998 Dünya Şampiyonası’ında “en iyi blok” ve “en değerli oyuncu” ve 2000 Sidney Olimpiyat Oyunları’nda “en iyi smaçör” ödüllerini aldı. Ayrıca FIVB tarafından “20.yüzyılın en iyi bayan voleybolcusu” seçildi.

Olağanüstü bir sıçrama yeteneğiyle dikkat çekiyordu. 191 cm’lik boyuyla Torres (İspanyolca kule) adına uygun bir orta/smaçör oyuncuydu. 90’lı yıllarda Küba’nın dünya voleybolunda büyük bir üstünlük sağlamasında Mireya Luis’le birlikte önemli katkıları oldu. 2002 Dünya Şampiyonası’ndan bir süre sonra dizinde yaşadığı sakatlık nedeniyle erken sayılabilecek bir yaşta voleybolu bıraktı.

TENİS
~BİLGİ~


Tenis, raket ve topla iki kişi arasında ya da ikişer kişilik iki takım arasında oynanan olimpik bir spor. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik bir topu ağ (net) üzerinden rakibinin sahasına (korta) atmaya çalışırlar. Kurallar dahilinde en çok puanı alan oyuncu kazanır.

Kökleri Ortaçağ Fransa’sında elle oynanan bir oyuna dayanan ancak bugünküne oldukça yakın şekilde 1800’lü yıllar İngiltere’sinde oynanmaya başlayan oyun, öncelikle İngilizce konuşulan ülkelerde yayılmıştır. Tenis bugün bir olimpiyat sporu olup, her seviyeden, her yaştan ve her ülkeden oyuncusu bulunmaktadır.

Tenis dikdörtgen düz bir kortta genellikle beton (sert), kil (toprak), çim veya ahşap bir yüzeyde oynanır. Profesyonel teniste kortlar belirli ölçülere göre yapılmak zorundadır.

Profesyonel bir tenis kortu dikdörtgen şeklindedir ve 23,77m (78 feet) uzunluğunda, 10,97 m (36 feet) genişliğindedir. Tekler müsabakası için genişlik 8,23 m (27 feet)‘dir.

Kort 1,07 metre (3 1/2 feet) yüksekliğindeki iki direğin üzerinden geçen çelik tel veya kordona asılmış ağ (net) ile ortadan ikiye ayrılmıştır. Ağ gergin olmalı, direkler arasını tamamen doldurmalı ve topun geçmeyeceği kadar sık dokunmuş olmalıdır. Ağın orta yüksekliği 0,914 m (3 feet) olup, fileyi tutan çelik telin üzerinden geçerek yere sabitlenen bir “orta bant” ile ağın yüksekliği ve gerginliği ayarlanır.

Ağın üzerindeki çelik tel, bir bant tarafından (ağ bantı) örtülmüş olmalı, ağ bantı ve orta bant tamamıyla beyaz olmalıdır. Fileyle ilgili kurallar arasında şunlar yer alır:

Çelik telin veya kordonun çapı en çok 0,8 cm (1/3 inç) olmalıdır.
Ortada bulunan ağ bandının genişliği en çok 5 cm (2 inç) olmalıdır.
Ağ bandının genişliği, çelik telin her iki yanından da aşağıya doğru en az 5 cm (2 inç), en çok 6,35 cm (2.1/2 inç) olmalıdır.
Kortların genişliğini belirleyen çizgilere sınır çizgileri denir. Bunların ortasındaki küçük işaretin adı ise çilekeş çizgisidir. Bu çizgilerin kalınlığı 5 cm dir.

Servis
Servis, bir oyuncunun elindeki topu havaya attıktan sonra raketle vurarak karşı sahaya göndermesidir. Servis şu şekilde icra edilir (sağ elini kullanan oyuncular için):

1- Raket ve top birbirine paralel şekilde elde hazır olur.
2- Doğru servis kutusuna geçilir ve top alından yukarı doğru yaklaşık 2 kol boyu yükseltilir.
3- Top raketle eş zamanlı olarak birbirinden ayrılırken sağ eldeki raket geriye doğru hareket ettirilir.
4- Dirsekten, yukarıya doğru yükselen topa, omuzdan kuvvet alarak vuruş uygulanır ve raket sol ayağa doğru indirilerek vuruş tamamlanır.

Forehand
Forehand, raket tutan elin avuç içi karşıya (vuruş yönüne) gelecek şekilde yapılan vuruştur. Bu vuruşta kol gergin bir şekilde geriye çekilir. Bu esnada bacaklar birbirine paralel olacak şekilde hafif bükük durulur. Gerilen raket aşağıdan giderek hafif bükülmüş dizin tam önünde durur, topa vurulur.

Backhand
Backhand vuruşunda geriye iki elle raket çekilir. Raket geriye çekildikten sonra raketin yüzü, karşıyı göstermelidir. Raket çekilirken dizler paralel bir biçimde hafif kırılmalıdır. Topa dizin biraz önünde raket iki elle vurulmalıdır. Raket topa vurulduktan sonra iki elle boyna çekilmelidir.

 

Teniste 4 sayı alan tenisçi bir oyunu, 6 oyunu kazanan tenisçi bir seti, 3 setin ikisini veya 5 setin üçünü kazanan oyuncu da maçı kazanmış olur.

Bir taraf servis atarak oyunu başlatır. Kazanılan her sayıda oyuncunun puanı 15, 30, 40 ve oyun şeklinde artar. Sayı, topun rakibin sahasında kalması, rakibin topu hatalı atması, rakibin iki kere üst üste hatalı servis kullanması (çifte hata) gibi durumlarda kazanılır. Üç sayı alıp 40 puana erişen oyuncu, bir sayı daha kazanırsa, o set içinde 1 oyun kazanmış olur. Toplamda 6 oyun kazanan oyuncu, bir set kazanmış olur. Erkeklerin maçları genellikle 5 set ve kadın maçları 3 set üzerinden oynanır. Setlerin çoğunu kazanan oyuncu, galip gelir.

Eğer oyun sırasında 40-40’lık bir eşitlik meydana gelirse oyun uzar bir sonraki sayıyı kazanan oyuncu sadece avantaj kazanır. Böyle bir durumda aynı oyuncu bir sayı daha kazanırsa oyunu alır. Sayıyı rakibi kazanırsa eşitlik durumu yeniden oluşur. Bir oyuncu iki sayı üst üste (avantaj + sayı) kazanıncaya kadar mücadele bu şekilde devam eder.


Teniste Puanlama Sistemi
 aşağıdaki şekildedir.

Top rakibin sahasına atıldıktan sonra;

 • Rakip topa vurmadan, top bir defadan daha fazla sekerse,
 • Rakip topa vuramaz ise,
 • Rakip topa vursa dahi topu dışarı atarsa,
 • Rakip topa vursa dahi top fileye takılır ve kendi sahasına düşerse,
 • Rakip topa vurduktan sonra (topu rakibin sahasına geçse dahi), rakibin raketi fileyi geçer ise,
 • Rakip topa vururken (topu rakip sahaya gönderse dahi), top rakibin raketine bir kereden fazla değer ya da vücuduna değer ise; 

Rakip puan kaybeder.

Roger Federer (d. 8 Ağustos 1981 Basel), İsviçreli tenisçi. Birinci sırada daha önce art arda 237 hafta ve toplamda 302 hafta kalarak bir rekor kırmıştır.

Federer, emekli ve aktif tenis oyuncuları, önemli tenis çevreleri tarafından gelmiş geçmiş en iyi tenis oyuncusu olarak görülmektedir.

Federer’in 17 Grand Slam şampiyonluğu bulunmaktadır ve erkekler tenis tarihinde bu seviyeye ulaşan ilk tenis oyuncusudur. Tarihte “Kariyer Grand Slam” yapan yedi oyuncudan biridir. Ocak 2010 itibariyle art arda 23 Grand Slam yarı finali oynarak kendisinden önceki rekoru yaklaşık olarak ikiye katlamıştır.

Federer 25 Grand Slam finalinde oynayan ilk oyuncudur. Federer toplamda 35 Grand Slam yarı finali oynayan tenis tarihindeki tek kişidir. 11 kez üst üste Grand Slam finali oynayarak önemli bir rekora daha adını yazdırmıştır. Federer 2004 Wimbledon itibariyle ard arda 36 Grand Slam çeyrek finali oynamıştır ve bu serisi 2013 Wimbledon 2. Turunda Sergiy Stakhovsky’e yenildiği için son bulmuştur.

2012 Amerika Açık’ta 23. kez 1 numaralı seribaşı olarak Pete Sampras’ın rekorunu kırmıştır. Tenisteki bu başarılarından dolayı, dört kez üst üste Laureus World Sportsman of the Year ödülünü kazanmıştır.Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nı dört defa, Wimbledon tenis turnuvasını yedi defa, Amerika Açık Tenis Turnuvası’nı beş defa, Roland Garros tenis turnuvasını bir defa olmak üzere toplam 17 Grand Slam kazanmıştır. Federer tenis tarihinin en çok kazanan ismidir. Federer 4 Grand Slam’de de en az 5 kere final gören ilk ve tek oyuncudur.